Najczęściej czytacie
Powiązane artykuły
Ostatnio dodane
Żegiestów
Położenie: 49°23'N 20°48'E
Wysokość n.p.m.: 486m
Przybliżona liczba ludności: 960
Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna
W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Atrakcje
- Opublikowano: 09 marzec 2010
- Odsłony: 6283
Wielu z Państwa zastanawia się pewnie gdzie szukać tej pięknej rzeki, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści, i skąd wzięła się jej oryginalna nazwa. Nic prostszego, zostańcie z nami a przybliżymy Państwu historię naszego urokliwego górskiego potoku.
Na początek dowiedzmy się gdzie płynie Poprad?
Ta żwawa górska rzeka roztacza swoje zakola
- we wschodniej Słowacji
- w południowo-wschodniej Polsce, w dorzeczu Wisły
Czy wiecie Państwo że nie jest to tylko niewinny potok a konkretne "rzeczysko", osiąga długość 168,8 km, z czego 107 km znajduje się na Słowacji, 31,1 km stanowi granicę polsko-słowacką, w tym 30,7 km leży w Polsce.
Skoro mamy do czynienia z tak dużą rzeką to warto wiedzieć skąd wybija jej źródło?
Otóż przyjmuje się, że sercem Popradu jest Hińczowy Potok, który wypływa z Wielkiego Stawu Hińczowego w słowackiej części Tatr Wysokich. W Dolinie Mięguszowieckiej, na wysokości 1302 m n.p.m., łączy się z potokiem Krupa, mającym źródło w Popradzkim Stawie. I z tego miejsca możemy już podziwiać początki rzeki Poprad.
Widok jej biegu to miód dla oczu i serca bowiem okrąża ona Wysokie Tatry od południa i wschodu, przecina miasto Poprad, po czym odpływa na północny wschód kotliną między Wysokimi Tatrami i Magurą Spiską a Górami Lewockimi.
Po drodze rzeka obfituje w zakola, piękne dzikie brzegi. Przed barierą Gór Lubowelskich przepływa przez zabytkowe miasto Stara Lubowla i zatacza łagodny łuk na wschód.
Fascynujący widok na Poprad jest z zamku, który góruje nad Starą Lubownią . Koło wsi Plaveč rzeka raptownie skręca na północny wschód, przecina granicę Polski we wsi Čirč, a potem skręca na północny zachód i przełomową doliną płynie przez Beskid Sądecki.
Co ciekawe, ten bystry ciek stanowi granicę polsko-słowacką na dwóch odcinkach:
- najpierw od Leluchowa do Muszyny (5,1 km),
- a potem od Legnavy do Piwnicznej (26 km).
Od Leluchowa do Piwnicznej ? Zdrój, Poprad ma charakter prawdziwej rwącej, niegrzecznej, górskiej rzeki. Jej kręty jak makaron bieg, tworzy mnóstwo zakoli zwłaszcza w okolicach Żegiestowa. Warto odwiedzić tą mała wieś dla widoku tego bystrego, kamienistego potoku. Swój maratoński bieg kończy on wpadając do Dunajca między Starym a Nowym Sączem.
Możecie Państwo mi uwierzyć, że mało jest rzek w Polsce, które w całym swoim biegu mają tak bogaty i urokliwy krajobraz !
Zajmijmy się stroną naszych sąsiadów. Otóż Słowacy wzdłuż biegu rzeki, na całej długości, zbudowali linię kolejową oraz drogę. Jest to ważna strategicznie trasa gdyż stanowi przedłużenie korytarza komunikacyjnego doliny górnego Wagu na wschód, do Preszowa.
A polski odcinek potoku?
Można patrzeć i się zachwycać. Wzdłuż rzeki biegnie bowiem widokowa droga lokalna z uzdrowiskowego miasta Krynicy-Zdroju do Piwnicznej. Mało tego, również po naszej stronie można podziwiać Poprad z pociągu, gdyż biegnie tamtędy linia kolejowa z Nowego Sącza do Preszowa.
A czy ta duża rzeka rodzi mniejsze?
No cóż, Poprad nie ma większych dopływów ? stanowią je górskie rzeczki i potoki. W górnym i środkowym biegu rzeka tworzy kilka przełomów, z których wykorzystany turystycznie jest przełom między Piwniczną a Rytrem.
Obszar doliny Popradu jest obecnie objęty ochroną krajobrazową i tworzy przepiękny Popradzki Park Krajobrazowy. A atrakcji w nim nie lada, obfituje on bowiem w liczne źródła mineralne, w tym także w wody termalne. Na bazie tego naturalnego bogactwa rozwinęło sie w tym rejonie lecznictwo uzdrowiskowe. Dookoła doliny rzeki, jak grzyby po deszczu, możemy znaleźć sanatoria, uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe itp.
Atrakcje w okolicy
-
Camping nad Dunajcem ? Ośrodek Sportu i Rekreacji WIETRZNICE
Ośrodek Sportu i Rekreacji ??Wietrznice?? koło Łącka to jedyny obiekt tego typu w Polsce....
-
Kamień Wandy w Żegiestowie
Przyroda Beskidu Sądeckiego nie tylko porusza zmysły, również wyzwala w każdym kto tu przybędzie...
-
Kapliczka św. Huberta (Pod Górką)
Kapliczka św. Huberta znajduje się w odległości około 1 km od ostatniego przystanku Żegiestów...
-
Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie
Zbudowany w latach 1918-25 w samym centrum Żegiestowa od początku stanowił bardzo...
-
Kościoły
Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod...
Wasze komentarze
-
Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie
5 lat temuByliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ... -
Pensjonat IRENA ***
5 lat temuMieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja. -
Pensjonat IRENA ***
5 lat temuMieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja. -
Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941
5 lat temuTo jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ... -
Agrochatka u Władka
5 lat temuDo Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.