Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Czarny szlak na Pustą Wielką

Szlak długości około 8.5 km. Czas przejścia około 3 h.

Szlak rozpoczyna się przy przejeździe kolejowym Żegiestów Wieś, gdzie Żegiestowski Potok wpada do Popradu. Idąc chodnikiem wzdłuż potoku po prawej stronie drogi mijamy regionalną karczmę, a po lewej za domem wczasowym Zosieńka jest wyciąg narciarski dł. około 200 m.

Po 2 minutach spokojnego marszu po prawej mijamy dawne domy wczasowe Ruczaj i Żorlina, a po lewej O.S.P. Żegiestów. 200 metrów dalej jest sklep spożywczo-przemysłowy SPAR (tzw. Pawilon). Po 400m kierując się w górę, mijamy po lewej dom Sióstr Loretanek, a w prawo odbiega droga na Lyskowiec.

Idąc dalej po lewej mijamy szkołę podstawową oraz kościół pw. św. Anny (dawna cerkiew grekokatolika pw. św. Michała Archanioła), murowana z cegły i kamienia w stylu Bojkowski. Jedyna tego stylu w całej Polsce. Za kościołem znajduje się źródełko św. Anny.

Po prawej na zaporze, obok wiat turystycznych, ciekawy wodospad. Po 200m skręcamy w lewo, na drogę betonową (można podejść jeszcze około 100 m gdzie na Żegiestowskim Potoku obok wiat turystycznych znajduje się naturalny, mały wodospad). Kontynuując nasz marsz idziemy dalej około 2 minut. Mijamy dawny klub po lewej, a za nim skręcamy ponownie w lewo, gdzie skrajem pola po prawej stronie pięknego wąwozu kierujemy się w górę.

Wspinając się, za plecami zobaczymy Żegiestów Wieś. Po 5 minutach spokojnego marszu, 20 metrów przed lasem koło starej czereśni wspaniały punkt widokowy na Wielki i Mały Sulin, a przy dobrej widoczności ukazuje nam się panorama Tatr (wysokich i bielskich). Po 300 metrach idąc szlakiem wśród drzewostanu iglastego, a następie mieszanego, skręcamy w prawo. Po 2 minutach skręcamy ponownie w prawo, gdzie 10 metrów trzeba przebić się do ścieżki. Nią kierujemy się w górę (uwaga na powalone drzewa i gałęzie). Po około 5 minutach marszu przy śpiewie ptaków docieramy do spychaczówki, nią w górę około 3 minut.

Na zakręcie kierujemy się w lewo, a potem w górę. Od tego miejsca w kierunku północno wschodnim, w odległości 100 metrów, wypływa strumyk, który wpada do Żegiestowskiego Potoku obok domu Sołtysa. Dalej idziemy drogą, która wije się wśród lasu iglastego po prawej, a po lewej buczyny karpackiej. Po około 5 minutach docieramy do spychaczówki. Nią idziemy w górę około 3 minuty, gdzie na szczycie po prawej stronie dochodzi spychaczówka z osiedla (Rusinówka). My kierujemy się prosto.

Po lewej i prawej stronie drugi młodnik. Po 200 metrach w prawo odchodzi droga, do prawej odnogi Żegiestowskiego Potoku. Po 5 minutach marszu po lewej stronie wypływa "z kłody" woda, gdzie spragniony turysta może ugasić pragnienie. Nad źródełkiem (200 metrów) jest szczyt - Zubrzy Wierch (870m.n.p.m). 15 minut spokojnego marszu i docieramy do skrzyżowania dróg. Skręcamy w lewo pod kątem 90 stopni, lekko w dół. Droga prosto zaprowadziłaby nas do leśniczówki oddalonej około 300 metrów. Po prawej stronie drogi wśród drzew wypływają źródełka prawej odnogi Żegiestowskiego Potoku. Na zakręcie szlaku czarnego poprzez las kierując się na północ (na krechę) można zejść na Baraniacki Potok. Po 3 minutach marszu skręcamy w prawo w górę. Z lewej Baraniacki Potok, a 200 metrów w górę jego źródło. Po 150 metrach docieramy do szczytu.

Pod nami jest polana z borówkami. 15 minut marszu przy śpiewie ptaków ukrytych w koronach drzew i docieramy do skrzyżowania szlaków czarnego i czerwonego, schodzącego do Wierchomli Wielkiej. Po 150 metrach odchodzi w prawo spychaczówka (znak szlaku na drzewie). 50 metrów dalej pod dużym bukiem z prawej strony drogi wypływa źródełko Żegiestowskiego Potoku - lewa odnoga (49° 24" 22' N, 20° 49" 12' E). Po150 metrach szlak skręca w lewo, w górę, pod kątem 90 stopni. Do szczytu Pusta Wielka mamy około 350 metrów. Jeśli pójdziemy prosto, po 10 metrach w prawo zaczyna się droga prowadząca do przystanku Żegiestów Palenica, a 350 metrów dalej prosto rozdroże Pusta Wielka 1010 m.n.p.m., gdzie przebiega szlak żółty i niebieski. 5 minut marszu w górę wśród buczyny karpackiej i osiągamy szczyt Pusta Wielka - wysokości 1060 m.n.p.m. (49° 24' 22" N, 20° 49' 32" E). Koniec czarnego szlaku, gdzie obok jest ławeczka i miejsce wypoczynkowe. Z lewej strony umieszczona jest tablica informacyjna - Rezerwat Wierchomla. W dół około 150 metrów ścieżka sprowadza nas do szlaków żółtego i niebieskiego. W lewo szczytem odbiega ścieżka, około 100 metrów do ambony skalnej.

Punkt widokowy na Góry Leluchowskie, Lubowńianska Wrchowina, Góry Czerchowskie, a przy dobrej widoczności Tatry. Można nawet zobaczyć Babią Górę. U podnóża ambony skalnej, można ją ominąć z lewej strony skałki schodząc w dół, jest jaskinia Grota Nad Pustą Wielką (49° 24' 24" N, 20° 49' 29" E) - szczelina długości około 2 metrów szerokość około 1metra.

Tekst i zdjecia: Paweł Dulak

Komentarze   

0 #2 Krzyś 2014-03-16 09:42
Może latem uda mi się wybrać na ten szlak. Chciałbym przejśc dalej aż do Jaworzyny. Za szczegółowy opis dziękuję.
Zgłoś administratorowi
0 #1 Lena 2014-02-19 17:03
Ale świetnie opisane, konkretnie, szczegółowo. W lecie i jesienią byłam na Pustej kilka razy, ale zimą widzę, że też tam jest niesamowicie pięknie.

Fajnie, że pokazaliście to na zdjęciach.

Dzięki za cenne wskazówki na szlak :)

Pozdrawiam!
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

  • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

    Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 5 lat temu
    Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
     
  • Pensjonat IRENA ***

    Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 5 lat temu
    Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
     
  • Pensjonat IRENA ***

    Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 5 lat temu
    Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
     
  • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

    Michał Michał 5 lat temu
    To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
     
  • Agrochatka u Władka

    Kasia Kasia 5 lat temu
    Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój